Alkan, “Eğitim Sen olarak uzun zamandır yürüttüğümüz 1 Öğün Ücretsiz Yemek Kampanyası, yerel yönetimlerde karşılık bulunca kayıtsız kalamayan Milli Eğitim Bakanlığı, dar kapsamda da olsa okullarda ikinci dönem bu uygulamayı hayata geçirecek .

Uzun zamandır Eskişehir'de de bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon çalışmalarına başlayarak sürece dahil olmuştur.

Sayın Müdürümüz Pervin Töre basın üzerinden açıklamalarda bulunarak, kampanyayı Eskişehir kamuoyuna anlatmıştır. Buna göre, Eskişehir’de bağımsız anaokullarında eğitim gören 5.401, anasınıflarında eğitim gören 6.682 olmak üzere toplamda 12.083 öğrencinin okul öncesinde ücretsiz yemek uygulamasından yararlandırılması planlanmaktadır. Hatta menüler bile hazırlanmış durumdadır.

Bu kadar iddialı açıklamaların,  demeçlerin ve çalışmaların sonucunda ne oldu diye baktığımızda  açıkçası dağ fare doğurdu!

 Altyapısı olmayan, şeklen yapılan ve algı oluşturmak için müdahil olunan işin sonucu ne olabilirdi ki? Velilerden para istemek tabii ki. O da oldu.

Müstakil anaokulu  aile birliktelikleri velilere mesaj atarak aşçı ve yardımcıları için 600 lira zorunlu bağış istemeye başladılar. Bir de duygusal sömürü ile ya soğuk simit, sandviç ya da sıcak yemek ikilemi ile velilerden acil 1 gün içinde karar vermeleri, bugün de bildirmelerini, mesaj aralarına sıkıştırmışlardır. Bu şark kurnazlığıdır. Hiç bir veli soğuk sandviçi tercih etmez. Yemesinden içmesinden keser o parayı çocuğu için yatırır. Nitekim bize ulaşan velilerde aynısını yapıyor.

Eğitim Sen olarak soruyoruz:

-Hani ücretsiz yemek  olacaktı? Bu mesajlardaki Meblağ da ne oluyor?

-Bu para isteme aşçılar konusuyla sınırlı kalmayacak bilinen gerçekliktir. Gıda ve diğer maliyetler içinde istenecektir. 22.45 lira öğrenci başına yetmeyecektir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapacak bu konuda?

-Sıcak yemek, nitelik yemek bizim kampanyamızın temeliydi. Bakanlık neden alt yapıyı kurup, aşçı ve yardımcı personel sağlayarak geniş kapsamında bu işe hayata geçirilmedi?

-Bu konu da neden eğitim sendikalarından görüş talep edilmedi?

Eğitim Sen olarak en az bir öğün ücretsiz yemek konusunda ısrarımız sürecek. Anaokullarından liselere kadar 1 Öğün Ücretsiz Yemek devlet tarafından sağlanana kadar, kamusal eğitim tam anlamıyla hayata geçene kadar mücadelemiz sürecek. Hiç bir çocuğumuz geride bırakmayacağız.”

Editör: Mustafa YILDIRIM