Vatan Partisi Eskişehir İl Başkanı Furkan Kaplan, Büyükşehir Belediyesi önünde yaptığı açıklamada ulaşım zamlarını eleştirdi. Kaplan, “Büyükerşen’e teşekkür ediyoruz, sayesinde her yere yürüyoruz. Ulaşım o kadar pahalı ve düzensiz ki vatandaş ulaşımını kendi imkanlarıyla sağlıyor. Bu gidişle obez insan kalmayacak, insan ömrü uzayacak.” dedi. Eskişehir’in Türkiye’deki en pahalı ve düzensiz ulaşım olduğunu söyleyen Kaplan, “Ulaşım ücretleri yarıya inmeli. Eskişehir’e abonman sistemi getirilmeli. Tramvayın öldürdüğü yollar genişletilmeli. Alt geçit ve üst geçitle trafiğin akıcılığı sağlanmalı. Bunları yapamıyorsanız su kenarına çiçek dikmekle övünmeyin.” dedi. Büyükerşen’in zam talep eden işçilere provokatör demesine tepki gösterdi. Kaplan’ın açıklaması şöyle:

“Değerli Eskişehirliler,

Malumunuz, ulaşım ücretlerine zam geldi.

Buna göre tam Eskart 6 liradan 7,5 liraya,

İndirimli Eskart 3,50 liradan 4 liraya çıkarıldı.

İlçeler ve kırsal mahallelere giden otobüslerde ise 4 kat ücret kesilecek.

               Buraya Sayın Büyükerşen’e teşekkür etmeye geldik.

               Büyükerşen’e teşekkür ediyoruz çünkü sayesinde her yere yürüyoruz.

               Eskişehir’de ulaşım o kadar pahalı ve düzensiz ki, vatandaş ulaşımını kendi imkânlarıyla sağlıyor. Araba sürecek cadde de yok. Tramvay sağ olsun, tüm caddeleri öldürdü. Yollar tek şerit, hatta yarım şerit. O yüzden vatandaşlarımız yürüyor ya da bisiklete biniyor.

Sayın Büyükerşen sayesinde Eskişehir’de obez insan kalmadı. Bakın etrafınıza, herkes tığ gibi. Hastanelerde Kalp Damar Polikliniği bomboş. Türkiye’de kilo problemi yaşayan, zayıflamak isteyen insanları Eskişehir’e bekliyoruz. Pahalı ve düzensiz ulaşım sayesinde siz de kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sayın Büyükerşen’e teşekkür ediyoruz, bu gidişle Eskişehir’de insan ömrü uzayacak. Her gün düzenli yürüyüş yapan insanlarımız daha geç yaşlanacak. Ulusal ve uluslararası maratonlarda şampiyonlar çıkaracağız. Eskişehirliler yürümekten Postacı Şaban’a döndü. Şehrimizin simgesi tramvay değil tabanvaydır.

Değerli Eskişehirliler,

İşin şakası bir yana, Eskişehir’deki ulaşım Türkiye’nin en pahalı ve düzensiz ulaşımı. İstanbul, Ankara, Konya ve İzmir gibi büyükşehirlerde, düşük ücretlerle uzun mesafeler gidilebiliyor. Eskişehir’de bir vatandaş toplu taşımayla ortalama 2-3 kilometre yol gidiyor, buna da 7,5 TL ücret ödüyor.

Belediyemiz, ekonomik krizi bahane ederek suya ve ulaşıma acımadan zam yapıyor. Aynı belediye, işçilere zam yapmaya gelince zam yapmaktan kaçıyor. Üstüne işçilere provokatör diyor, işten atmakla tehdit ediyor. Kapıda bekleyen ağzı kokan insanlar var, sizi atarım onları işe alırım diyor. Bunu da şiddetle eleştiriyoruz. İşçilerimizin hak mücadelesinin yanındayız. Asıl provokatör, işçiye, garibana, hakkını isteyen vatandaşa hakaret edendir.

Değerli Eskişehirliler,

Toplu taşıma bir kamu görevidir. Kâr amacı güdülerek zam yapılamaz. Krizin faturası vatandaşın omzuna yüklenemez.

Vatan Partisi olarak çağrıda bulunuyoruz:

1-    Ulaşım ücretleri yarı yarıya düşürülmeli.

Tam 3,5 İndirimli 2 TL olmalı.

2-    Eskişehir’e abonman sistemi getirilmeli.

Yani, bir vatandaş, 200 TL verecek, bir ay boyunca sınırsız binecek.

Bir öğrenci 100 TL verecek, bir ay boyunca okula gidip gelecek.

Türkiye’nin hemen her yerinde uygulanan bu sistem, Eskişehir’de ısrarla uygulanmıyor. Bu mudur çağdaşlık? Bu mudur halkçılık? Bu mudur belediyecilik? Vatandaşa ucuz ulaşım sağlayamıyorsanız, altyapı hizmetiniz yoksa, su kenarına çiçek dikmekle övünmeyin.

3-    Eskişehir’in otopark sorunu çözülmeli, caddeler rahatlatılmalı.

4-    Her caddeye tramvay sokan anlayış durdurulmalı. Tramvayın öldürdüğü caddeler kentsel dönüşümle genişletilmeli.

5-    Adım başı ışık anlayışına son verilmeli. Alt geçit ve üst geçitlerle trafiğin akıcılığı sağlanmalı. Arabalar, otobüsler mazot yakıyor, milli servetimiz israf oluyor.