Arabanızın motor ve hidrolik sistemleri, kaliteli yağ filtresi ile korumanız gereken pahalı ekipmanlardır. Yağ filtresi, motorunuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olan birçok işlevi yerine getirir. Motor yağını temizler ve kirleticilerin motora ulaşmasını engeller. Piyasada satın alabileceğiniz bir dizi yağ filtresi vardır ve aracınız için en etkili filtreleme ortamına veya membrana sahip doğru olanı seçmek biraz zor olabilir. Şirket tarafından önerilen yedek parçaları satın almanız her zaman tavsiye edilse de, yüksek kaliteli yağ filtresi seçerken aşağıda belirtilen faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Etkili membran

Yüksek dereceli yağ filtreleri, membranın %50'ye kadar ilave kullanılabilir yüzey alanını içerebilir. Filtre membranı selülozdan, sentetik ortamdan veya mikro cam elyaflardan yapılır. Bu membranlar partiküllerin uzaklaştırılmasında etkilidir. Mikroglas elyaflar ayrıca düşük yağ hareketi kısıtlaması ve daha iyi dayanıklılık sunar.

İç valf, dişler ve contanın boyutu

Doğru yağ filtresinin eşleşmemesi, yağ sızıntılarına ve montajda hasara neden olabilir. Motor yağı sızmaya devam ederse, zamanla motoru yağlamak için yeterli yağ kalmayacak ve bu da hayati parçalarının hasar görmesine neden olacaktır. Bu da motorun düzgün çalışmamasına ve sonuçta maliyetli onarımlara neden olacaktır. Yeni contanın konumu da orijinaliyle aynı olmalıdır.

Polen filtresi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Geri tahliye önleyici valf

Birçok yağ filtresinde geri tahliye önleyici valf bulunur. Bu valf, motor yağını yağ filtresinin içinde tutar ve kontağı kapattığınızda akmamasını sağlar. Sonuç olarak, motoru tekrar çalıştırdığınızda, daha iyi yağ basıncı, motorun parçalarına daha erken ulaşmasını ve böylece onları daha iyi korumasını sağlar.

Editör: Mustafa YILDIRIM