ZMA B6 vitamini içermektedir. Takviye edici olarak sporculara destek olmaktadır. B6 Vücudunuzda çok çeşitli görevleri yerine getirir. B6 Ruh haliniz, uyku düzeniniz , iştahınız ve düşünceleriniz üzerinde etkili olur. B6 Vitamininin vücudunuzda yerine getirdiği başlıca fonksiyonlar şunlardır:

Ø  Enfeksiyonlarla savaşmak

Ankara İstanbul Ambar Nakliyat Hizmetleri Ankara İstanbul Ambar Nakliyat Hizmetleri

Ø  Yiyecekleri enerjiye dönüştürmek

Ø  Kandaki oksijenin bütün organlara yeterli miktarda taşınmasına yardım etmek

Her ne kadar B6 vitaminin vücudunuzda azalması çok kolay olmasa da, böyle bir durumu görmezden gelemezsiniz. B6 eksikliği yaşandığında karşılaşılabilecek sinyaller şunlardır:

B6 Vitamini Düşüklüğünde NE Olur?

Vücudunuzda B6 seviyesi düştüğünde, bu durum kırmızı kan hücrelerinde azalmaya yani anemiye neden olur. Anemi yorgunluk ve halsizlik hissetmenize yol açar. Kansızlık geliştirmenizin bir başka sebebi de vücudunuzdaki demir miktarını yetersizliği de olabilir.

Yaşlı bireylerde vücut gıdalardan elde edilen besinleri gerektiği kadar ememez. Yaşlıların yetersiz beslenmesi halinde B6 vitamininde azalma yaşanabilir.  B6 Vitamini yetersizliğine yol açabilen  sebepler şunlar olabilir:

Ø  Böbrek hastalıkları

Ø  İnce bağırsağın besinleri emmesinin engellenmesi

Ø  Fazla alkol tüketimi

Ø  Bazı reçeteli ilaçların kullanımı (Doktorunuz daha önce kullanmadığınız bir ilaç önerdiği zaman ilacın vücudunuza etkileri hakkında bilgi alın.)

Ciltte Döküntü

B6 eksikliği cildinizde döküntüler ortaya çıkması ile kendini gösterebilir. B6 vitamini eksikliği vücutta bazı kimyasal değişikliklere yol açar. Bu değişimler ‘’Seboreik Dermatit’’ olarak adlandırılan bir hastalığa yol açabilir. Seboreik dermatit kendini yüzünüzde pullu, kaşıntılı bir kızarıklık ile gösterir. Vücudunuzdaki döküntü zaman içinde gittikçe daha fazla  belirginleşir. B6 vitamin eksikliğinin az miktarda olduğu hallerde belirtilerin ortaya çıkması çok uzun zaman alabilir.

Kuru Çatlak Dudaklar

B6 vitamin eksikliğinde ağız bölgenizde yaşanabilecek değişiklikler şunlardır:

Ø  Dudakların pul pul olması

Ø  Dudak köşelerinde çatlama

Ø  Dil şişmesi

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

B6 eksikliği vücutta direnç düşüklüğüne yol açabilir. Bu nedenle enfeksiyonlara ve hastalıklara daha açık bir hale gelebilirsiniz. Kanser vb. hastalıklar vücuttaki B6 vitamin tüketebilir. Böyle özel durumlarda doktorunuza danışarak, B6 takviyesi almak sizi rahatlatabilir.

El ve Ayaklarda Uyuşma

B6 vitamin eksikliğinde parmaklarda karıncalanma ya da ayaklarda uyuşma hissedebilirsiniz. Bu durumun sebebi ‘’Periferik Nöropati’’ olabilir. ‘Perferik Nöropati’’  bir tür nörolojik bozukluktur. B6 vitamin eksikliği bu rahatsızlığın ortaya çıkmasını tetikler. Bütün B gurubu vitaminler, özellikle B12 sinirleri sağlıklı tutmak için gereklidir.

ZMA B6 Vitamini İçeriğiyle Sporculara Destek Oluyor

ZMA ve kreatin gibi takviye edici gıdalara TorqNutrition aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Torqnutrition.com.tr güvencesiyle ürünleri satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra protein tozu ve diğer takviye edici gıdalar TorqNutrition adresinde yer almaktadır.

Editör: Mustafa YILDIRIM