Burada bir açıklama yapan Memleket Sevdalıları Derneği Eskişehir Şube Başkanı Güler Yılmaz, “Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturmakta hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir.

Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk, onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugün de bizlere düşen görev, hem atamızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek, hem de atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır.

23 Nisan'da coşkuyla kutladığımız milli bayramımızın önemli bir anlamı daha vardır: tam 104 yıl önce bugün, 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi ülke bir fiil işgal altında iken Ankara'da bütün ulusun birlik ve beraberliği içinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde açılmıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk devlet adamı ve askeri kişiliği haricinde sağlam temellerle inşa ettiği cumhuriyet sistemini ve meclis yapısını güçlü ilke ve devrimlerle yıkılmaz bir hale getirmiş olup o günden bugüne bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti'ne ve devrimlerine sahip çıkan koca bir ulusu bizlere emanet etmiştir. Bu ulus sonsuza kadar cumhuriyetin bekçisi ve devrimlerin izinde olacaktır. Buna hiç şüphe yoktur!

Vali Aksoy’un adı Samsunda bir bulvara verilecek Vali Aksoy’un adı Samsunda bir bulvara verilecek

Bu nedenle Atatürk'ün bizlere emanet ettiği cumhuriyeti ve devrimleri, sonsuza kadar yaşatma kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, her daim bilim ve ilimin ışığında yürüyen, sorgulayan, aklı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirelim.

Bu duygularla, milletimizin, şehrimizin ve bütün dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

Editör: Mustafa YILDIRIM