Okulların açılmasına kısa bir süre kala, Orhun Eğitim Kurumları Kurucusu Hasan Sezer ile kurdukları merkezde verilen eğitimin özelliklerini, “sevgi-güven-disiplin” üçgeninde istikrarlı başarıyı nasıl sağladıklarını konuştuk.  

Söyleşi: Şenay Yıldırım 

Orhun Eğitim Kurumları kaç yıldır eğitim hayatına katkı sunuyor ve bu süreçte nasıl büyüdü?

Orhun Eğitim Kurumları 2014 yılından itibaren Orhun Eğitim Araştırma Merkezi olarak çalışmaya başladı. O günün koşullarında daha çok özel ders bürosu olarak çalışıyorduk. Gelen yoğun talepler üzerine 2018 yılında Orhun Kişisel Gelişim Kursu olarak daha geniş bir alana hizmet etmeye başladık.

Orhun bu başarısını neye borçlu?

2022 yılına geldiğimizde değişik alanlarda açtığımız kurslarla Eskişehir’de başarılı sonuçlar almaya başladık. Başarımızın temel kaynağı; insana verdiğimiz değerden gelmektedir. Bize emanet edilen her kursiyer kendi çocuğumuz kadar kıymetlidir. Sevgi, Güven, Disiplin ilkelerimizden taviz vermeden geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz.

Eskişehir’de o caddeler büyük risk altında Eskişehir’de o caddeler büyük risk altında

WhatsApp-Image-2022-08-08-at-17.48

Furkan Eren Sezer babasının yanında tecrübe kazanıyor

LGS sınav sonuçları açıklandı, Orhun Eğitim Kurumu öğrencilerinin bu sınavdaki başarı durumu ne oldu?

LGS’ye giren çocuklarımız bizleri mutlu eden sonuçlar elde ettiler. Aşağıdaki tablodan bunu görebilirsiniz. (Tablo LGS)

Ortaokul-lise-üniversiteye hazırlık kurslarında kaç öğrenciniz var, bu kadar farklı yaş grubuna farklı eğitimler vermek kolay değil, öğretmen kadronuzdan söz eder misiniz?

Orhun Eğitim Kurumları’nda yaklaşık 2000 kursiyer, zaman içerisinde eğitimler görmektedir. Ortaöğretim seviyesinde ve KPSS kurslarımızda eğitimlerimiz sürmektedir. Öğrencilerimize en iyi hizmeti vermek için, 120 personelimiz ile hizmet vermekteyiz. Eskişehir'in en tecrübeli eğitimcileri Orhun Kursları’nda buluştular. 10 rehber öğretmenimiz, 1 psikolog ve 2 eğitim koçumuz çocuklarımıza destek vermektedir.

WhatsApp-Image-2022-08-08-at-17.48-1

Orhun’da sevgi-güven-disiplin temelinde eğitimler verdiğinizi ifade ediyorsunuz, çocukların eğitiminde ailelerin rolü nedir?

Evet, biz Orhun’da “Sevgi, güven ve disiplin ile başarı tesadüf değildir” diyoruz. Öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticiler ile her zaman işbirliği içinde olup, öğrencilerin gelişimleri için gerekli olan en iyi şartları yaratarak çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz.

Eğitimde başarının temel kaynağı ailelerdir. Özellikle ilk ve ortaöğretimde çocuklar, okuldan artan zamanlarının büyük kısmını aile ile birlikte geçirmektedir. Ailenin ilgisi ve sevgisi çocuklar için büyük bir ihtiyaçtır. Araştırmalara göre; eğitimde ilgili ailelerin çocuklarının başarılarının arttığı görülmüştür. Ayrıca çocukların ailelerini rol model aldıkları da bilinmektedir. Bu yüzden, çocukta olumlu gelişmeler görülmesi için öncelikle ailenin o davranışları sergilemesi gerekmektedir.

Öğrencilerin sınav başarısı için sizin ailelere önerileriniz var mıdır?

Sınavlarda başarılı olmak için, sınavda sorumlu olduğumuz konulara son gün değil; öğrenim dönemi içerisinde, programlı bir şekilde çalışmalıyız. Yetişkinlerin, kendi çalışma planlarını günlük veya haftalık yaparken, çocuklara karşı da yönlendirici olmaları gerekir. Sınava hazırlık sürecinde kendimizi test ederek, eksiklerimizi görüp, tamamlama şansına sahip olabiliriz. Deneme sınavları çözmek sınavda başarılı olmak için oldukça önemlidir. Uyku düzenimize dikkat etmek sadece sınav haftası için değil; başarılı öğrenci olmak için her zaman önemlidir. Üniversite sınavında Orhun çocukları son derece başarılı oldular. Sınavlar sonrası gerek tercih, gerekse sonrasında çocuklarımıza rehberlik servisimiz tarafından sürekli destek verildi. Sadece Orhun Eğitim Kurumları’nın çocuklarına değil, sınava giren tüm çocuklarımıza ücretsiz rehberlik desteği verdik.

Son sözleriniz…

Üretken, yaratıcı, sorumluluk sahibi, bilimsel düşünceyi ön planda tutan, evrensel değerlere ve milli değerlere sahip, öğrenmeyi seven, sorgulayan, yüksek donanımlı geleceğin liderlerini yetiştiren, örnek oluşturan önder bir eğitim kurumu olmak için çalışıyoruz. Eskişehirimize en iyi hizmeti vermek için Cumhuriyetimizin temel değerlerini öne çıkararak çalışmaya devam edeceğiz.