“   20 Şubat 1956 Eskişehir Depreminin üzerinden tam 67 yıl geçti. 6.4 büyüklüğünde olan ve akşam 21.30 civarında yaşanan deprem sonrasında 1 kişi hayatını kaybetmiş, 20 kişi yaralanmıştır. 1.400 bina ağır hasarlı, 1.500 orta ve yaklaşık 10.000 bina da hafif hasarlı olarak değerlendirilmiştir.
Aradan 67 yıl geçmiş, Eskişehir yerleşim yerinin nüfusu artmış ve kapladığı alan genişlemiştir. Yine bilinmektedir ki, Eskişehir’de yapılaşma Porsuk Nehri alüvyonu üzerindedir. Yeraltısuyunun yüzeye yakın olması depremin yıkıcılığını arttırıcı yönde rol oynamaktadır.
6 Şubat 2023 de yaşadığımız, “Kahramanmaraş Depremi” olarak adlandırılan Deprem aslında “Güneydoğu Anadolu Depremi” olarak adlandırılmalıdır. Deprem bu bölgede yaklaşık 11 ili etkilemiştir.
Her ne kadar Eskişehir’de yaşanacak depremin büyüklüğü “Güneydoğu Anadolu Depremi” kadar olmayacaksa da, yaşanacağı şimdiden biz jeoloji mühendisleri tarafından 50 yıldır söylenilen 6.4 büyüklüğünde depremde Eskişehir ilinde can kayıpları ve yıkımlara neden olacaktır. Aralarında az farklar olsa da, son depremden etkilenen iller ile Eskişehir’in zemini benzerlikler göstermektedir. Depremlerin yıkımı büyüklüklerinin yanı sıra zeminin özelliğinden kaynaklanmaktadır.
   Türkiye’de içinden Aktif Fay geçen 24 il merkezi arasında Eskişehir ili de vardır. Bu konuda Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan rapor tam 2 sene önce Eskişehir’de başta vali ve belediye başkanları, milletvekilleri, kamu kurum yöneticileri olmak üzere herkese gönderilmişti. Yine rapor siz basın temsilcilerine sunulmuştu.
Aynı rapor haftaya 2 yıl önce gönderilen yerlere bir kez daha gönderilecektir. Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak bu kez sorumluların raporu dikkate almalarını ve deprem/afet konularında yapmaları gerekli oldukları, yasalarda ve yönetmeliklerde yazılı olan sorumluluklarını yerine getirmelerini rica ediyoruz.
    Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak yukarıda belirttiğimiz yerler ve kurumlara yardımcı olmaya, işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurgularız.”
  

Editör: Mustafa YILDIRIM