Her metrekaresi şehit kanları ile sulanmış olan ve her yeri tarih kokan, Türk ulusunun makus talihinin yenildiği topraklar üzerinde yaşıyoruz.

Bozüyük ilçemizde tarihimizin dönüm noktası olan İnönü Savaşlarının anlamının ve öneminin unutulmamasını, unutturulmamasını sağlamak için yaptırılan Metristepe, İnönü ve İntikamtepe Şehitlikleri bulunmaktadır. Metristepe Şehitliğinde büyük bir Metristepe Anıtı ve Birinci ve İkinci İnönü Savaşlarının anlatıldığı demir levhalara yazılmış bilgilendirme yazıları vardır.

Metristepe Anıtı üzerindeki yazıların ve demir levhaların üzerindeki bilgilendirme yazılarının silindiğini, her tarafın büyümüş otlarla kaplı olduğunu, kısacası Metristepe Anıtı ve Şehitliği'nin bakımsız ve sahipsiz olduğunu üzülerek gözlemledik.

Kurtuluş Savaşı'nın önemli evreleri olan İnönü Savaşları’nın yaşandığı ve kahramanlık destanlarının yazıldığı Bozüyük'te, aynı Çanakkale ve Afyon-Kocatepe'dekine benzer Metristepe Milli ve Tarihi Parkı oluşturulması için Ankara Milli Parklar Genel Müdürlüğüne Atatürkçü Düşünce Derneği Bozüyük Şube çıkışlı 2011/61 sayılı resmi yazı gönderilmiş Ancak, Milli Parklar Genel Müdürlüğünden olumlu ya da olumsuz bir yanıt alınamamış.

Şehitliklerimizin bakımsız ve sahipsiz kalmaması için gerekli çalışmaların bir an önce yapılması gerekmektedir.

Ömer Lütfü Şanlı