KCS Dış Ticaret, Automechanika Astana’ya katıldı KCS Dış Ticaret, Automechanika Astana’ya katıldı

Toplantının açılışında konuşan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, sanayicilerin ve madencilik sektöründeki firmalarımızın ihtiyaçlarının değerlendirilmesi amacını taşıyan toplantının önemine dikkat çekerek, “Eskişehir Sanayi Odası olarak üyelerimizin talep ve beklentilerini çözüm önerileriyle sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu konuda hazırladığımız raporları da sizlere sunacağız. Ancak Meslek Komitelerimizin katkıları ile oluşturduğumuz başlıca taleplerimiz; Üretimde kullanılan enerji ve akaryakıt maliyetlerinin sübvanse edilmesi, Enerji fiyatlarına ilave edilen vergi ve harçların kaldırılması, Geri dönüşümden elde edilecek enerjinin desteklenmesi, Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji teşviklerinin artırılması, Madencilik sektöründe uygulanan mevzuatların sadeleştirilmesi, tek merkezden yönetilmesi ve hızlandırılması, Eskişehir Nadir Toprak Elementleri Ve Bor Teknolojileri İhtisas OSB’nin Kurulması bulunuyor” dedi.
Nadir elementler ekonomiye kazandırılacak
Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktar ise Eskişehir’in sanayi ve madencilik açısından çok kıymetli bir şehir olduğunu, Türkiye’nin gelişmesine, ekonomisinin büyümesine önemli katkı yaptığını ifade etti. Bakan Bayraktar, “Toplantımızı sanayicilerimizin, madencilerimizin beklentilerini dinlemek için yapıyoruz. Sizlerin karşı karşıya oldukları zorlukların hepimiz farkındayız. Bunları çözmek için çalışıyoruz. Ülkemiz tükettiğinden daha fazlasını üretmek, ithalatından daha fazla ihracat yapmak zorunda. Enerji ithalatınız azaltmak için önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Bunlardan birisi de Eskişehir özelinde olsa da Türkiye ve dünya çapındaki önemli projelerimizden olan nadir toprak elementlerinin ekonomiye kazandırılması. Bildiğiniz gibi Eskişehir Beylikova'da dünyanın en büyük ikinci nadir toprak element rezervini keşfettik. Bunu madene dönüştürmek için çalışıyoruz. Nadir toprak elementi gelişmiş ülkeler dahil olmak üzere herkesin üzerine titrediği artık yeni petrol diye adlandırılan bir alan. Çünkü bu madenler sayesinde güneş ve rüzgâr enerjisinde kullanılan ekipmanlardan elektrikli araçlara kadar birçok alanda kullanılıyor. Türkiye bu rezerviyle dünyada ilk 5 ülke arasına girebilecek bir potansiyele sahip. Dolayısıyla Eskişehir’in bu anlamda önünde çok ciddi bir hedef var. Bu gelişme Eskişehir’e istihdam sağlayacak, beraberinde bununla alakalı sanayinin burada gelişmesine imkân sağlanacak” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Alparslan Bayraktar’ın yaptığı değerlendirmeler sonrası Eskişehir Madencilik Kümesi adına iş insanı ve madenci Umut Rallas bir değerlendirme konuşması yaptı. Sonrasında toplantıya katılan sanayiciler bakana talep ve beklentilerini açıkladı. 

Editör: Mustafa YILDIRIM