Temel gıda maddelerine, mazota, meyve ve sebzeye gelen zamlar dar gelirli vatandaşın belini  iyice büktü. Bu zamların ardından, dar gelirlinin temel besin kaynağı haline gelen ekmeğe de zam gelince Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt kolları sıvayarak, mahallelere İmece Fırınları yapmaya başladı. Emek, Erenköy, 75. Yıl Mahallerinin ardından 71 Evler Mahallesi’ne de İmece Fırını açan Başkan Kurt, açılışta yaptığı konuşmada mahallelerden en çok fırın talebi geldiğine dikkat çekti. Başkan Kurt, “Ekmek en temel ihtiyaç, ama çok pahalı” dedi.1 Evler Mahallesi sakinlerinin talepleri üzerine yapılan fırına 71 Evler Mahallesi İmece Fırını adı verildi. 71 Evler Aydın Arat Halk Merkezi’nin arkasında bulunan İmece Fırınından faydalanmak isteyen vatandaşların, Aydın Arat Halk Merkezi’nden randevu alması gerekiyor. Belediyenin yakacak teminini sağlayacağı İMECE Fırını, mahalle sakinlerinin dayanışma ve geleneksel pişirme yöntemlerini sürdürebilmeleri için önemli bir adım. Ücretsiz olan İmece Fırının açılışı, 71 Evler Mahallesi halkı ile birlikte yapıldı. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un da katıldığı etkinlikte, 71 Evler Mahallesi sakini kadınlar birlikte ekmek ve gözleme yaptı. Kadınlar tarafından yapılan bu ekmek ve gözlemeler, fırın önünde kurulan sofralarda yine hep birlikte afiyetle yenildi. Kadınlar fırında ekmek yaparken, onları ziyaret eden Başkan Kurt, kadınlara kolaylıklar diledi.

KADINLAR BAŞKAN KURT’A TEŞEKKÜR ETTİ

Ekmeklerini, gözlemelerini pişiren kadınlar, taleplerini kabul edip mahallelerine İmece Fırınını açan Başkan Kurt’a teşekkür etti. Böyle bir fırına ihtiyaçları olduğu kaydeden kadınlar, “Başkanımızla Halk Merkezinde bir araya geldiğimizde bu ihtiyacımızdan bahsedip, fırın istemiştik. Bizim bu isteğimizi kısa sürede hayata geçirdi. Burayı yaptı. Bugün de hep birlikte açılışını yapıyoruz. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Tepebaşı’nda tonlarca atık kazanca dönüşüyor Tepebaşı’nda tonlarca atık kazanca dönüşüyor

HALKA HİZMET ETMEK BİZİM EN ÖNEMLİ İŞİMİZ

Aydın Arat Halk Merkezi’nin halkın ihtiyaçlarını gidermek için açıldığını belirten Başkan Kurt, halk merkezinde değişik branşlarda atölyeler olduğunu hatırlattı.  71 Evler İmece Fırınının bu halk merkezine gelen kadınların talebi olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, “Bizden en çok bu fırın talep edildi. Sizin talebinizi yerine getiriyoruz.  Şu gördüğünüz fırın bugün çalışmaya başladı. Ekmek en temel ihtiyaç, ama ekmek çok pahalı. Ekmek 14 ve 28 Mayıs'ta kaç liraydı? Şimdi kaç lira? Buna bakacağız. Türkiye iyi yönetilseydi ekmeğin fiyatı kadar bizim maaşlarımız da artardı. Gelirimiz artmadı ama giderlerimiz durmadan artıyor. Burada biz belediye olarak sosyal belediyecilik adına bir şey yapmaya çalışıyoruz. Sizin yaşantınızı biraz kolaylaştırmak istiyoruz. Şehir yerinde fırın, odun, ateş bulmak zor. İşte biz bu alanı İmece Fırını getirdik. Hepiniz köyünüzden, kentinizden bilirsiniz. İmece Türk halkının çok iyi bir geleneğiydi. Biz bunu yaşatalım istiyoruz. Şimdi önceden randevu alarak burada ekmeklerinizi, yufkanızı pişirebilirsiniz. Diğer börekleri, çörekleri burada pişirebilirsiniz. Biz bu konuda sizi sonuna kadar destekleriz. Halka hizmet etmek bizim en önemli işlerimizden birisi. Bir yenisini daha yerine getirdik, onun için biz mutluyuz. Umarım siz de mutlu olursunuz. Hayırlı uğurlu olsun, güle güle yiyelim. Güle güle pişirelim” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM