Eskişehir’de kaldırımlarda yürüyecek yer kalmadı. Zira birçok ilçede kurulan kaçak sarma tütün tezgâhları şehrin genel manzarasının bir parçası haline geldi. Sigara vergi zamlarının ardından satışı patlayan sarma tütün Adıyaman’daki tütün pazarından geliyor.

  Kaçak sarma tütünü başta Eskişehir merkez olmak üzere birçok ilçede kaldırımlarda ve otomobillerin bagajlarında bulmak mümkün. İçinde ne olduğu bilinmeyen birçok zararlı maddenin bulunduğu sarma tütün, fiyatının ulaşılır olması nedeniyle gençleri de kötü alışkanlıklara sevk ediyor. 18 yaşını doldurmayan öğrenciler, Eskişehir’in birçok noktasında sarma tütüne kolaylıkla ulaşabiliyor.

Yasadışı açık tütün ticaretindeki artışa dikkat çeken İsmail Hakkı ÖRDEK “Kaçak sarma tütün ticareti şehrimizde de geçen yıldan bu yana çok arttı. Bu da dürüst esnafı kazancından ediyor. Geçtiğimiz yıllarda yüksek vergi ve fiyat artışları sonrası kaçak sigara ticaretinin çok yükseldiği görülüyordu. Hatta 2014 yılında tiryakilerin tükettiği her 5 sigaradan biri kaçak olduğu tahmin ediliyordu, bu da ülke ekonomisine ciddi zararlar veriyordu. Ancak güvenlik güçlerinin kararlı mücadelesi sonucunda bu oran her 100 sigaradan birine kadar inmişti. Düşüşte özellikle hapis cezası da olan caydırıcı cezalar etkili oldu. Dürüst esnafı zora sokan yasa dışı açık tütün satışı için de aynı cezaların getirilmesi gerekiyor” dedi.