banner1000
banner639

Romatoid artrit kadınlarda daha sık görülür

Her yıl 12 Ekim tarihi Dünya Artrit Günü olarak anılmaktadır.

 Romatoid artrit kadınlarda daha sık görülür

 Her yıl 12 Ekim tarihi Dünya Artrit Günü olarak anılmaktadır. Bu gününün hedefi romatizma, kas ve iskelet sistemi hastalığı olanlar ve bu hastalara sağlık hizmeti veren kurumlar ve kişilerde hastalıklar ile ilgili farkındalığı artırmaktır. Tüm dünyadaki romatizmal ve kas-iskelet sistemi hastalığı olan kişiler seslerini duyurabilmek için biraraya gelmektedirler. Ayrıca düzenlenen organizasyon ve kampanyalar ile bu grup hastalar desteklenmektedir. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Esra SırmagülRomatizmal hastalıklar, her yaş grubunda görülebilen sebep olduğu ağrı ve kalıcı sakatlık nedeniyle insanların sağlıklarını olduğu kadar sosyal ve iş hayatını da etkileyen kronik ağrılı bir hastalıklardır. Bu grup içinde en sık rastlanan romatoid artrit ve ankilozan spondilittir.” dedi ve açıklamada bulundu.

 

Türkiye genelinde romatoid artrit sıklığını %0.5 olarak ortaya koyan çalışmalar vardır. Bu verilerle ülkemizde yaklaşık 350 bin romatoid artrit hastası olduğu tahmin ediliyor. Romatoid artrit daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Kadın/Erkek oranı 3/1 dir. Hastalık her yaşta görülebilirse de genellikle 30-50 yaşları arasında daha sıktır Yaşlı insanların rahatsızlığı değildir. Romatoid Artrit'te hastalığın ortaya çıkışında %60 oranında genetik faktörler %40 oranında da çevresel faktörler sorumlu tutulmaktadır.

 

Ankilozan spondilit ise, spondiloartropati adı verilen bir hastalık grubu içinde yer alan, yaklaşık olarak her 200 erişkin bireyden birinde görülen kronik romatizmal bir hastalıktır. Bu hastalık grubunun sebebi henüz tam olarak bilinmediğinden, kesin bir tedavisi de yoktur. Bu yüzden tamamen ortadan kaldırılamaz. Tedavideki amaç, hastalığın belirtilerini, eklemlerde oluşan hasar ve ağrı en aza indirmek, hastalığın ilerlemesini durdurmaktır. Romatoid artrit tedavi edilmezse ilerleyicidir. Eklemlerde kalıcı şekil bozuklukları, fonksiyon kayıpları ve sakatlıklarla sonuçlanır. Hastalık başladıktan sonraki 5 yıl içinde hastaların %20'sinde iş göremezlik oluşur.

 

Romatizmal hastalıkların en büyük etkisi eklemlerde olduğundan hastanın fiziksel aktivitesini engellemektedir. Fiziksel aktivitenin kısıtlanmaması için verilecek çabaların erken tanı ve tedavi üzerine yoğunlaştırılması gerekmektedir.Romatizmal hastalık tedavisinde tanının erken konulmasının ve tedavinin bir an önce başlamasının hastalığın yaratacağı kayıpları önlediği bir gerçektir. Romatoid artritin tedavisinde son yıllarda çok önemli gelişmeler olmaktadır. Artık erken başlanan ve düzenli sürdürülen tedavi ile hastalarda kalıcı eklem hasarı gelişmemekte hastaların günlük yaşamları etkilenmemektedir.

 

Bu hastaların erken teşhisin önemi nedeniyle vakit geçirmeden Romatoloji veya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Hekimlerine başvurmaları, başlanan tedavilerini düzenli uygulamaları, uzun dönem ilaç kullanımı gerektiğinden kontrol muayenelerini dikkatle sürdürmeleri gerekmektedir.

 

Aynı zamanda romatizmal hastalıkların ve artrit tablosunun sadece basit bir eklem hastalığı değil, hastanın bununla yaşamayı öğrenmesi gereken ciddi bir rahatsızlık olduğu unutulmamalı, hasta düzenli ilaç tedavisi yanın da günlük yaşam aktiviteleri konusunda da eğitilmelidir. Bu grup hastaların büyük çoğunluğu deformiteleri nedeniyle zorlandıkları için ya da ağrılarını arttıracağı düşüncesiyle fiziksel aktivitelerden kaçınmaktadırlar. Oysa doğru aktiviteler seçildiği takdirde, hastalar bu egzersizlerden önemli ölçüde yarar görebilmektedirler. Çünkü yapılan egzersizlerle kas güçleri korunduğu için zaten hassas olan eklemlerine daha az yük bindirmiş olurlar. Kısacası fiziksel aktivitenin vücudumuz ve ruhsal durumumuz için ne kadar olumlu ve gerekli olduğu unutulmamalı fiziksel aktivite üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek üzere hastalar bu konu da bilinçlendirilmelidir.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner944

banner1002

banner877

banner995